۱۲ گروه نمایش خارجی در جشنواره بین المللی تبریزیم شرکت می کنند

like ۰

دبیر اجرایی اولین جشنواره بین المللی نمایش های خیابانی فضای باز تبریز، موسوم به 'تبریزیم' گفت: تعداد ۱۲ گروه نمایش از ۱۰ کشور مختلف جهان به همراه گروه های مختلف ایرانی در این جشنواره شرکت می کنند.

یعقوب صدیق جمال روز یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه، افزود: گروه های نمایشی کشورهای ترکیه، جمهوری آذربایجان، آلمان، اتریش، ایتالیا، مقدونیه، گرجستان، قزاقستان، تاجیکستان و افغانستان با ۵۲ هنرمند طی ۶ روز آثار خود را در جشنواره 'تبریزیم' در معرض دید شهروندان تبریزی قرار خواهند داد.
وی با بیان اینکه جشنواره بین المللی 'تبریزیم' از پنجم تا دهم اردیبهشت جاری در محل پارک ائل گلی این شهر برگزار می شود، اظهار کرد: علاوه بر گروه های نمایش خارجی، تعداد ۱۴ نمایش از تبریز و ۶ نمایش متنخبین جشنواره های ملی کشور طی این مدت نمایش داده می شوند.
صدیق جمال از ارسال ۳۲ طرح به دبیرخانه جشنواره که از پنج ماه قبل فعالیت خود را شروع کرده است، خبر داد و گفت: از مجموع این آثار تعداد ۱۷۶ طرح پذیرش و سپس ۹۷ طرح آماده بازبینی شد و در نهایت از بین آنها ۱۴ نمایش به بخش رقابتی جشنواره راه یافت.
وی، تعداد آثار خارجی ارسال شده به دبیرخانه جشنواره بین المللی 'تبریزیم' را ۲۵ طرح اعلام کرد که به دلیل برخی تنگناهای مالی، تعداد ۱۲ نمایش از بین آنها منتخب شد.
صدیق جمال با بیان اینکه نمایش های قابل اجرا در این جشنواره در ژانرهای مختلف و حاوی موضوعات ۴۰ گانه فراخوان جشنواره در معرض نمایش گذاشته می شود، اظهار کرد: معرفی تاریخ و فرهنگ آذربایجان و رویداد تبریز ۲۰۱۸ از جمله موضوعات این نمایش ها است.
وی ادامه داد: این نمایش ها در ژانرهای عروسکی، پانتومیم و کودک و در قالب نمایش های تک نفره تا ۹ نفره را شامل می شود و تلاش شده است تمام ذائفه ها در این نمایش ها گنجانده شود.
وی، برگزاری کارگاه های آموزشی با حضور بهرام عثمان اوف از جمهوری آذربایجان و شاهین ارگون از ترکیه را از جمله برنامه های جنبی اولین جشنواره بین المللی 'تبریزیم' اعلام کرد.
صدیق جمال با اشاره به اینکه برای اولین بار در این جشنواره بازیگرهای زن نیز به اجرای برنامه می پردازند، گفت: حضور جامعه معلولان از دیگر ویژگی های این جشنواره است که برای شهروندان تبریزی مشاهده هنرنمائی آنها توصیه می شود.
به گزارش ایرنا، مدیرعامل سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز نیز در این نشست خبری با اشاره به برگزاری چهار دوره از جشنواره تبریزیم در سال های گذشته، گفت: به مناسبت رویداد گردشگری تبریز ۲۰۱۸ تلاش ما بر این بود با همکاری هنرمندان و اهل رسانه تبریز، جشنواره پنجم را به صورت بین المللی برگزار کنیم.
حسین آذرنیا افزود: با وجود رکود اقتصادی حاکم بر کشور و کمبودهای اعتباری شهرداری تبریز، با همت و تلاش همه جانبه اهل هنر و ادب و تلاش جمعی دوستداران فرهنگ ، این جشنواره برگزار می شود که کارهای مقدماتی آن از پمج ماه قبل آغاز شد.
وی از هنرمندان، علاقمندان و شهروندان تبریزی درخواست کرد تا با حضور پرشور خود گروه های نمایشی را در اجرای برنامه های هنری خود یاری و پایه های برگزاری این جشنواره به صورت بین المللی در سال های آینده را استوارتر کنند.
کلان شهر تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ انتخاب و به همین منظور برنامه های فرهنگی و هنری متعددی در سطوح ملی و بین المللی تدارک دیده شده است.

TEL

رسانه مهر فرجام یک کار گروهی است که توانستیم بستری را برای پیوند هموطنان و همه پارسی زبانان گیتی فراهم آوریم