شگفتی‌آفرینی زنان در مسابقه آهنگسازی

like ۰

برگزیدگان مسابقه‌ی آهنگسازی الکتروآکوستیک «رضا کروریان» در حالی اعلام شدند که در رخدادی بی‌سابقه، سه آهنگساز زن برندگان اصلی این مسابقه شدند.

به گزارش خبرنگار سرویس موسیقی ایسنا، این مسابقه‌ گرامی‌داشت آهنگساز نوگرای ایرانی، رضا کروریان است و قرار است هر سال توسط گروه موسیقی «یارآوا» با همکاری نشر «موسیقی معاصر» برگزار شود. رضا کروریان تنها هنرمندی بود که فقط در زمینه‌ی موسیقی الکترونیکی فعالیت می‌کرد و دو اثری که از او باقی مانده، فقط در زمینه‌ی موسیقی الکترونیکی است. حالا هیئت داوران این مسابقه که در کشور آلمان مستقر است، اعلام کرده که سه آهنگساز زن شایسته‌ی رتبه‌های اول تا سوم این مسابقه هستند، آن‌ها همچنین آهنگساز زن دیگری را هم در میان برگزیدگان معرفی کرده‌اند.

مدیر هنری گروه موسیقی «یارآوا» که در نخستین دوره این مسابقه نقش دارد، در این‌باره به خبرنگار ایسنا، توضیح داد: وقتی هیئت داوران مسابقه اسامی برگزیدگان را اعلام کردند، همه‌ی ما جا خوردیم. شرکت‌کنندگان در مسابقه که آثارشان را برای ما ارسال کردند، همه مرد بودند و فقط چهار شرکت‌کننده‌ی زن داشتیم؛ اما دقیقا همان چهار زن، برنده این مسابقه هستند. نتیجه‌ی مسابقه خیلی عجیب است؛ رتبه‌های اول تا سوم از آن همین زنان شده و نفر چهارم هم در میان برگزیدگان مسابقه اعلام شده است.

مهدی جلالی در پاسخ به این پرسش که آیا این چهار زن از جمله آهنگسازان مطرح هستند یا ناشناخته‌اند، گفت: بعد از اعلام نتایج، از چند هنرمند جست‌وجو کردم؛ دو نفر از آن‌ها را دقیق نشناختیم، اما دو نفر دیگر پیش از این هم آثاری در این زمینه ارائه کرده بودند. آسو کهزادی به‌عنوان نفر اول، ماهور پورمقدم نفر دوم و گلاره سلیمانی نفر سوم هستند. مریم سیروان و میلاد باقری هم کار مشترکی را ارائه داده‌اند و در میان اسامی آهنگسازان برگزیده هستند.

او از بابک بدیعی، احسان بنی‌طبا و بهرنگ شُکریان نیز به‌عنوان دیگر برگزیدگان این مسابقه یاد کرد.

وی اظهار کرد:‌ پروفسور یواخیم هاینتس (استاد آهنگسازی و مدیر استودیوی موسیقی الکترونیک در دانشگاه موسیقی هانوفر)، پروفسور دکتر پیتر بکر (موسیقی‌شناس و مدیر دانشگاه موسیقی هانوفر از سال ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۷) و ارسلان عابدیان (دانشجوی دکتری آهنگسازی و مدیر نشر موسیقی معاصر و مدیر روابط بین‌الملل گروه موسیقی یارآوا) هیئت داوران این مسابقه را تشکیل می‌دادند که این آثار بررسی کردند.

جلالی در بخش دیگری از سخنانش نیز بیان کرد:‌ هر هفت اثر برگزیده علاوه بر انتشار توسط نشر موسیقی معاصر، در کنسرتی در اوایل شهریورماه ۱۳۹۵ اجرا می‌شوند و جوایز اول تا سوم همراه تندیس «رضا کروریان» که توسط جمشید مرادیان ساخته شده است، به آثار منتخب اهدا خواهد شد، اما اتفاق جدیدی که در فهرست جوایز گروه نبود و به‌تازگی امکان آن ایجاد شده، این است که آثار برگزیده در تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۹۵ در «دانشگاه موسیقی، تئاتر و رسانه‌ی هانوفرِ» آلمان و در جریان «جشنواره‌ی موسیقی و هنر ایران» در این شهر اجرا خواهند شد.

او همچنین افزود: برپایی کنسرت و مراسم اهدای جوایز گروه «یارآوا» به کوشش مهدی بهبودی در نیمه‌ی نخست شهریورماه، در مدت دو روز در خانه‌ی هنرمندان برگزار خواهد شد و دلیل این فاصله‌ی زمانی هم این است که ما خواستیم همه‌ی داوران مسابقه در ایران باشند.

TEL

رسانه مهر فرجام یک کار گروهی است که توانستیم بستری را برای پیوند هموطنان و همه پارسی زبانان گیتی فراهم آوریم